Persze simán hagytam, hogy az MP3 korszak nélkülem induljon be, egész későn váltottam, elsősorban a MiniDisknek köszönhetően. Nem is volt soha hordozható MP3 lejátszóm, valamelyik SonyEricsson telefonomon vettem észre, hogy nem is rossz, ha memóriakártyán hurcolom a zenéimet. A Linuxra váltás miatt az MD-m kiesett a pixisből, a Sony ugyanis a mai napig nem volt hajlandó a Windows platformot elhagyni, a Linux irányába pedig főleg nem nyitnak.
Egy normál telefonon nincs túl sok lehetőség válogatni a különféle zenejátszók között, a SE-nak vannak külön Walkman mobiljai, de a CyberShot sorozat is legalább olyan jó minőségben játsza a hangot. Ha meg valakinek nem tetszik, még mindig feltöltheti valamelyik W-s SE mobil hang driverjét a CyberShot firmware-re.
Még fontos része a bevezetésnek, hogy a megboldogult Pandora után, amióta szinte az összes CD-met felmásoltam a gépemre, szívesen használom a last.fm scrobble funkcióját és persze a last.fm rádióját is, ami az általam lejátszott számok alapján készít egy személyre szóló csatornát és azt webrádióként hallgathatom. Tudtam hogy vannak már hordozható lejátszók is, amik gyűjtik, és küldik a hallgatott számok listáját, de nekem ilyen eddig nem jutott. És most lássuk, hogy mit tud zenéből a HTC Hero.
Ami nagyon tetszik és amit érdekes módon nem találtam a telefon leírásában, hogy a Hero, illetve valószínűleg az Android maga Vorbist (OGG) is képes lejátszani. Amióta Ubuntut tettem az asztali gépemre, a CD-imet már OGG-ba játszom át. Ízlés kérdése, de szerintem jobb tömörítéssel tud azonos hangminőséget produkálni az MP3-hoz képest. Egyre jobban terjed, különösen linuxos, open source-os körökben. Az ínyenceknek: FLAC-ot tud lejátszani.

Szeretem simán véletlenszerűre állítani a sorrendet és úgy hallgatni a kedvenc zenéimet, mintha rádióban menne. Ezzel csak egyetlen gond van. A lejátszónak nem lehet megadni, hogy milyen könyvtárból vegye a zenéket, így hiába különítettem el a csengőhangjaimat, vagy a rögzített hangokat, azokat is bedobja, hacsak nem állítok össze előtte egy playlist-et, ami nehézkes.
A Marketen kutakodtam különböző alternatív lejátszók után és találtam pár igencsak figyelemreméltó App-ot. Még mindig csak az ingyenes részéhez férek hozzá (Windows csak a melóhelyemen van és a root-oláshoz mintha a Windowsos sync driver is kell), így ide egyenlőre csak ezekről írok.

Mindenféle social networking is be lett építve. A lejátszott dalokat el lehet küldeni a last.fm account-odra (scrobble), vagy ha tetszik a szám, akkor be lehet dobni Facebook, vagy Twitter üzenetként. Meg lehet nézni a térképen, hogy hol hallgatják ugyanezt a számot épp akkor rajtad kívül és a YouTube-on videóklipet is keres hozzá, ha kéred. Ezen kívül persze hozzáférhetők ingyenesen letölthető számok, TuneWiki szerver által összeállított playlist-ek és toplisták. Az egyetlen hátrány, hogy ez is az összes hangfájlból dolgozik, így kerültem már vicces szituációba: néha kénytelen vagyok régen rögzített beszélgetéseket hallgatni és a headset/telefon ténye miatt először azt hittem, hogy élő beszélgetésbe csöppentem és hallóztam, meg válaszolgattam a másik félnek. :)
A program képes átvenni a headset távirányító gombjainak kezelését, így tudok léptetni előre-hátra, vagy meg tudom állítani és el tudom indítani a lejátszást. Album Art-ot is megjelenít, ha a szerverről tud olyat letölteni a szám címe alapján.



Persze ezeken kívül van még pár megközelítése a témának, a többi alkalmazás is folyamatosan fejlődik, ahogy a firmware új verziója is 1-2 hónapon belül várható és az eddig megcsillogtatott fejlesztések nagyon ígéretesek. Pont emiatt tetszett meg ez a terület. Gyors reakció a felhasználók észrevételeire, lelkes fejlesztők és a legfontosabb: itt nem létezik olyan, hogy a gyártó nem engedi egy adott alkalmazás terjesztését azzal a szöveggel, hogy "duplikálja az alapszoftver funkcionalitását". Remélem, ez a hozzáállás minden területen sokáig megmarad, sőt tovább erősödik. Így mindenki megtalálhatja az igényeinek leginkább megfelelő alkalmazásokat.